1

Wiercenie termiczne i gwintowanie bezwiórowe – alternatywa dla nitonakrętek.

Wiercenie termiczne i gwintowanie bezwiórowe – alternatywa dla nitonakrętek.
30/08/2019 No Comments Technologie gwintowania,Technologie wiercenia admin

Wiercenie termiczne to technologia wiercenia bezwiórowego otworów w metalach. Najczęściej stosowane w profilach i blachach gdzie wcześniej stosowano wyłącznie nitonakrętki oraz nakrętki spawane i wciskane. Razem z wierceniem termicznym stosuje się bezwiórowe gwintowanie.

Producentem wierteł termicznych oraz wygniataków bezwiórowych do gwintów jest firma Centerdrill z Niemiec. Obecnie wyłącznym przedstawicielem jest polska firma Metalmedia, gdzie można zasięgnąć więcej informacji na temat tego rozwiązania np. o możliwości zastosowania, osprzęcie czy nawet cenach wierteł termicznych oraz prawidłowych parametrach obróbki.

W obliczu wiercenia termicznego nitonakrętki zaczynają odchodzić do lamusa. Rozwiązanie to pozwala na zyskanie oszczędności finansowych i czasowych podczas produkcji a także podniesienie jakości połączeń gwintowanych. Szacuje się, że zastosowanie narzędzi Centerdrill pozwala na zmniejszenie kosztów produkcji połączenia gwintowanego o 50%, podobnie jest z czasem wiercenia i gwintowania. Kolejne zalety to np. brak potrzeby magazynowania nitonakrętek, dużo łatwiejsze wykonywanie mocnych gwintów w rurach na powierzchni bocznej. Dodatkowo możliwość zastosowania w różnych materiałach, brak drogiego osprzętu do zaciskania nitonakrętek.

O autorze

Leave a reply

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *